Албания: Про країну

Невелика держава, розташована у західній частині Балканського півострова. Це одна з небагатьох традиційних мусульманських країн Європи. Територія Албанії омивається Адріатичним та Іонічним морями. Країна межує на північному сході із Сербією, на північному заході – з Чорногорією, на півдні – з Грецією, на сході – з Македонією. Албанія є парламентською республікою та офіційним кандидатом на вступ до ЄС. Ця захоплююча країна з мальовничою природою та багатою історією, де прекрасні пляжі лежать поруч із захоплюючими дух гірськими ланцюгами та сяючими озерами, а міста та чарівні села сповнені дивовижних старовинних замків, римських руїн, мечетей та будівель османської епохи. Протягом останніх трьох тисяч років Албанія була частиною Стародавньої Греції, Римської імперії, Візантії та Османської імперії, що відклало цікавий відбиток на її культуру та архітектуру.

Історія

Предками сучасних албанців вважаються іллірійські племена, що оселилися на Західних Балканах у II тисячолітті до н. У VII столітті до н. на території сучасної Албанії стародавні греки заснували кілька міст-полісів (Дуррес, Аполлонія та Бутринтія). У різні часи ці грецькі колонії входили до складу Стародавньої Македонії та Римської Імперії. До речі, під контроль Риму ці землі потрапили у 167 р. до н.е., після тривалої та кровопролитної війни. У 285 році н. римський імператор Діоклетіан розділив Іллірію (тобто територію сучасної Албанії) на чотири провінції. Столиця однієї з них була у Дурресі. У 395 р. н.е. Іллірія, після розпаду Римської імперії, увійшла до складу Візантії. У IX столітті сусіднє Болгарське царство стало дуже сильним та могутнім. У результаті територія сучасної Албанії увійшла до складу цього царства. У Середньовіччі біля сучасної Албанії було створено кілька феодальних князівств. Так, в 1190 сформувалося феодальне князівство в Круї. Наприкінці XIV століття на територію Албанії стала претендувати Османська імперія. Після багаторічних війн в 1479 Албанія увійшла до складу Османської імперії. Незважаючи на постійні повстання проти турецького ярма, Албанія змогла здобути незалежність лише у 1912 році. Під час Першої світової війни Албанію окупували Італія, Сербія та Австро-Угорщина. Після закінчення Першої світової війни Албанія знову здобула незалежність, і в 1920 році албанський Національний конгрес проголосив Тирану столицею країни. Під час Другої світової війни Албанська Національна армія на чолі з Енвером Ходжом чинила запеклий опір італійським і німецьким військам. У січні 1946 року було проголошено Народну Соціалістичну Республіку Албанія. Лідером країни став комуніст Енвер Ходж. У грудні 1990-го року в Албанії було запроваджено багатопартійну систему, і після цього значення комуністичної партії у цій країні стало дуже невеликим. У жовтні 1998 року було прийнято нову конституцію Албанії.

Мова

Офіційна мова Албанії – албанська, яка є гілкою індоєвропейських мов, а також спадкоємцем іллірійської мови. Сучасна албанська мова має багато запозичень з грецької, італійської, латинської, турецької та слов'янської мов.

Валюта

Лек – офіційна валюта Албанії. Один лек (міжнародне позначення: AL) прирівнюється до 100 киндарок. В Албанії користуються банкнотами наступних номіналів: 100, 200, 500, 1000 та 5000 лек. Крім того, в обігу знаходяться монети номіналом в 1, 2, 5, 10, 20, 50 та 100 лек. Також в обігу долари та євро.

Транспортне сполучення

В Албанії автобуси – єдиний міський та міжміський транспорт. Особливість його в тому, що вокзалів з касами немає. Усі маршрути треба дізнаватися у місцевих чи уточнювати у водія. Квитки продаються в салоні, вартість 0.3€ по місту, ціну проїзду до іншого міста дізнавайтеся у водія. Міжміський транспорт їздить рано, о 6-7-й ранку і часто це єдиний денний рейс. Після обіду їздять лише міські маршрутки.

Албанські міжміські електрички та поїзди схожі на наші. Різниця в тому, що тут прийнято знімати скло через високу спеку. З Тирани пасажирські поїзди ходять у більшість туристичних напрямів. Ціна проїзду 0.5 € - 1 €. Але не забувайте про особливість: швидкість руху поїзда лише 45 км на годину, тому дальні поїздки плануйте на інших видах транспорту.

Таксі в Албанії багато, особливо на курортах. Більшість з водіїв розмовляє англійською та італійською мовами. Вартість подорожі від 1€ за кілометр.

Пороми ходять із Саранди на острів Корфу, з Дурреса та Влери до Італії та Охридським озером до Македонії. Перевезеннями займаються компанії MontenegroLines та Ventoiris. Вартість проїзду від 30 €.

Албанська кухня

Албанська кухня характеризується використанням спецій, таких як чорний перець та середземноморських трав, таких як материнка, м'ята, базилік, розмарин, які використовуються у приготуванні м'яса та риби, але також іноді використовується червоний перець та часник.

Овочі використовуються майже у будь-якій трапезі. Зазвичай усі овочі вирощують у середземноморських регіонах країни та продають їх на місцевих ринках, місцеві жителі зазвичай купують свіжі овочі на ринках уранці, але ринки працюють весь день.

Основна трапеза албанців — обід, який зазвичай складається з геле, яке є головною стравою і готується з різними овочами, і салат із свіжих овочів таких як томати, огірки, зелений перець і маслини. Салат заправляється сіллю, оливковою олією, оцтом та/або лимонним соком. До столу подають невеликі закуски – мезе. Популярні закуски із баклажанів.

М'ясо широко використовується у стравах, зокрема використовуються кишечник та голова, які вважаються делікатесом. Молочні продукти є невід'ємною частиною кухні, як правило, супроводжуються хлібом і алкогольними напоями, такими як ракія. Морепродукти здебільшого поширені у прибережних районах та таких містах країни, як Дуррес, Влера, Шкодер, Лежа та Саранда.

Білий пшеничний або кукурудзяний хліб має важливе значення в албанській культурі. На албанському столі зазвичай є хліб, сир (зокрема, фета), йогурт «кіс» з овечого чи коров'ячого молока і макаронні вироби. Макарони подають як у складі інших страв, так і як закуски. Популярна закуска «канеллоні по-тосканськи» є запечені макарони великого діаметра, начинені телятиною. Інше відоме блюдо - буряк із сиром і яйцем.

З оттоманських часів до албанської кухні увійшов рис (з якого готують плов та інші страви), а також турецькі солодощі.

Їжу часто приймають усі члени великої сім'ї, тому для її приготування використовується великий посуд: чани, казани тощо.

Телефонний зв’язок

8-10-335-<код міста>-<номер телефону>;

8 – вихід на міжнародну лінію;

10 – вихід на міжнародну лінію;

335 – міжнародний телефонний код Албанії.

Свята

1 січня – Новий рік,

7 березня – день вчителя,

14 березня – літній фестиваль,

19 жовтня – день Матері Терези,

28 листопада – день незалежності,

29 листопада – день визволення,

8 грудня – день молоді,

25 грудня – Різдво .

Також святковими датами є як великі ісламські свята, так і християнський Великдень.

Посольство

Посольство Албанії в Україні (за сумісництвом із Польщею):

Адреса: 02-386 м. Варшава, вул. Алтова, 1

Телефон: (810 4822) 824-14-27

Факс (0-22) 824-14-26

Прийомні дні: понеділок-п'ятниця з 8-00 до 16-00

Інтереси України в Албанії представляє посольство України в Греції:

Адреса: Греція, Афіни 152 37, Філотеї, вул. Стефану Дельта 20-4

Телефон: (8 10 30210) 68 00 230

Факс (8 10 30210) 68 54 154

E-mail: emb_gr@mfa.gov.ua, ukrembas@otenet.gr