Бразилия: Про країну

Дивовижна країна, яка перетворюється для мандрівників у джерело найяскравіших емоцій – запальна Бразилія. Немає такого туриста, який не чув би про Ріо-де-Жанейро, про знамениту подію барвистого карнавалу, про статую Ісуса Христа, про тропічні острови… Всі ці значні пам'ятки – лише маленька частинка того, чим багата країна. Справжні любителі пригод просто в захваті від Бразилії, адже тут панує особлива атмосфера та неповторна енергетика. Знамениті готелі, смарагдові джунглі Амазонки, гіпнотизуючі водоспади Ігуасу, розкішні пляжі… Для туристів ця країна – справжня знахідка, ідеальне місце для відпустки.

Саме тут, у Бразилії можна відчути ту саму різноманітність у всіх проявах життя – приголомшлива краса країни нікого не залишає байдужим. Але найцікавіше полягає в тому, що абсолютно для кожного Бразилія є чимось особливим, вона завжди різна, ніколи не може бути однією і тією ж. Ті, хто тут ніколи не був, можливо скажуть, що Бразилія – країна професійного футболу, жаркого сонця, пекучих приправ у пікантній кухні та нескінченного карнавалу. І це справді так, крім одного нюансу – це лише малесенька частина того, чим може похвалитися країна, історія якої почалася багато століть тому і славиться своїми цікавими подіями.

Бразилія розкинулася на території Південної Америки і межує з такими країнами як Аргентина, Парагвай, Перу, Болівія, Суринам, Гвіана, Венесуела, Колумбія, Уругвай, Еквадор, Чилі та, звичайно ж, північно-східна частина Бразилії омивається величним Атлантичним океаном. Ця країна займає майже половину наземного простору, що належить Південній Америці і трохи більше 20% території континенту. Сьогодні ця країна посідає п'яте місце у світі за величиною території.

Як можна описати цю латиноамериканську країну? Сьогодні вона постала перед нами як одна з високорозвинених індустріальних держав, яка цілком успішно може скласти конкуренцію на світовому ринку, у тому числі в аерокосмічній галузі, високотехнологічних областях, у сфері біотехніки та інформатики, а також в автомобілебудуванні. Але це ще не все. Чи знаєте Ви, що з експорту продукції агропромисловості лідером є саме Бразилія, яка щороку виробляє більшу кількість продуктів?! Економічні показники стабільно покращуються, а показники ВВП зрівнялися із показниками провідних країн світу. Власне, саме тут зосередилася левова частка економіки Латинської Америки.

Не дивно, що тут дуже багата екосистема – безліч видів флори і фауниа тому доказ. А на особливу увагу заслуговує ландшафт – нескінченні пустелі зачаровують, річки немов гіпнотизують, могутні гори провокують справжнє захоплення, а ліси дозволяють милуватися красою природи нескінченно! Саме тут можна побачити, що є справжньою красою природи та її воістину незвіданою красою. Подорожуючи країною Ви зможете відкрити для себе всі секрети цієї країни, поринути в атмосферу історії, доторкнутися до островів стародавньої культури, побувати на найстаріших і найкрасивіших пляжах…

Білі пляжі, архітектурні споруди, що зберігають пам'ять про історію, дуже гостинні та темпераментні місцеві жителі, неповторна кухня – це те, чим запам'ятається ця унікальна країна сонця. Пізнавати Бразилію, здається, можна вічно, насолоджуючись її пишністю та самобутністю. Це країна невичерпних веселощів і позивних емоцій. Сюди хочеться повертатися знову і знову! Хіба можна не закохатися у столицю – Ріо-де-Жанейро? Хіба можна залишатися байдужими до яскравих карнавалів? Хіба ж можна не полюбити традиційну кухню? Не варто відмовляти собі в задоволенні відвідати одне з найбільших міст країни – Сан-Паулу, яке славиться своєю барвистою природою та суперсучасними архітектурними спорудами.

Цю країну абсолютно справедливо вважають за країну контрастів. З одного боку, нескінченні тропічні ліси, укладені в обійми величних гір, з іншого боку невтомно поточні емоційні річки та пустельні плато, дикі джунглі та чарівні, тихі бухти океану та водоспади, що оглушливо ревуть. А що ж можна додати про міста, в яких симбіоз архітектурних стилів родом з різних культур і часів?! Щороку сюди прямує велика кількість туристів і з кожним роком кількість мандрівників, що відвідали Бразилію, стає дедалі більшою. Але й це не межа – країна наче магнітом притягує любителів темпераментних країн, яким є чимось здивувати.

Клімат

Клімат на широкій території Бразилії різний - від екваторіального на північному заході до субтропічного на південному сході. Середньомісячна температура коливається від 16 до 29 °C; лише у високих східних масивах середня температура в липні від 12 до 14 °C; можливі заморозки. Але режим опадів та типи клімату різні. На заході Амазонії екваторіальний вологий клімат, на сході Амазонії та прилеглих пологих схилах Гвіанського та Бразильського плоскогір'я – субекваторіальний із посушливим періодом до 3-4 місяців. У центрі Бразильського плоскогір'я та Пантанале – субекваторіальний вологий клімат. На східному кордоні клімат тропічний пасатний, спекотний та вологий, з коротким посушливим сезоном. На півдні плоскогір'я постійно вологий клімат – тропічний та субтропічний.
Пори року в Бразилії розподіляються наступним чином: весна з 22 вересня по 21 грудня; літо з 22 грудня по 21 березня; осінь з 22 березня по 21 червня; зима з 22 червня по 21 вересня.

Населення

Сьогодні в Бразилії проживає понад 200 млн людей і населення є певним симбіозом етнічних елементів. Суспільство формувалося протягом багатьох століть і цей тривалий процес сприяв тому, що сьогодні тут мешкають представники різних народностей, у тому числі навіть переселенці з Португалії, африканські негри та тубільний індіанський народ. Тим не менш, на сьогоднішній день склад місцевих жителів приблизно такий:
- великі міста та різні промислові центри (особливо південна частина) – зайнята європейцями, серед яких німці, італійці, поляки та португальці;
- північно-східна частина Бразилії належить, переважно, африканцям;
- північна та західна території Бразилії займають метиси португало-індіанського походження та індіанці.
На один квадратний кілометр території тут проживає 22 особи в середньому, а такі міста як Ріо-де-Жанейро та Сан-Пауло є найбільш густонаселеними пунктами. Тривалість життя бразильців дуже вражаюча і становить 73 роки в середньому (і це незважаючи на відносно низький рівень медицини в країні).

Релігія 

Про релігійні упередження бразильців можна говорити чимало, тим паче, що віра місцевих жителів – це не просто частина життя кожної окремої особистості, а й частина найбагатшої культури країни. Звичаї бразильців здаються незбагненними, тим більше, що національний дух і характер об'єктивно своєрідні. Те саме стосується і ставлення до Бога. Вчені, що досліджують етнічний склад бразильців та особливостей віри, схильні говорити про те, що ця країна – оплот католицизму. Але навіть незважаючи на це, кожен регіон характеризується поширенням багатьох інших релігійних культів і, якщо кожному з них привласнити якийсь колір і розмалювати їм карту - Бразилія буде схожа на мозаїку. Навіть сьогодні понад 70% населення сповідують католицизм, а ось решта належать до інших віросповідань. Історичні події сприяли не тільки освіті багатонаціональності, а й тому, що населення розчинялося у великій кількості релігійних переконань, що формувало додаткові традиції та звичаї. Один із найпопулярніших релігійних напрямів (після католицизму, звичайно) – протестантизм. А ось в епоху рабовласництва тут виник такий перебіг як афро-християнський культ. У світі Бразилія також асоціюється зі спіритуалізмом, багато хто чує про кардецизм і месіанізм, але це лише мала частина того, з чим Ви можете познайомитися тут.

Мова

Якою мовою говорять жителі однієї з найколоритніших та пікантніших країн світу? Португальська чи бразильська? Багато мандрівників, які вирушають сюди у відпустку, сумніваються, яку мову їм доведеться чути (і який словник-перекладач купувати). Історія народності дуже цікава і етнічний склад багатонаціональний. Незважаючи на це, єдиною державною мовою Бразилії, яка використовується не тільки в мові, а й у діловій документації, визнано португальську, яка належить романській групі. Не можна не відзначити діалектику і не сказати про те, що тут він існує у двох варіантах – у поширеному бразильському та, власне, португальському. Принципова різниця існує не тільки у лексиці, а й у фонетиці, і навіть у граматиці. Досить широкого поширення в Бразилії, крім португальської, набули такі мови як французька, німецька, іспанська та італійська, що пов'язано зі специфікою населення. Варто відзначити ще й те, що за рахунок потоку туристів, що стабільно збільшується, тут багато хто розуміє і англійську, але володіє нею далеко не кожен. Вражає те, що порозумітися з бразильцями досить легко, навіть не знаючи португальської. Секрет взаєморозуміння полягає у темпераментності та добродушності – бразильці готові прийти на допомогу в будь-якій незрозумілій ситуації та буквально «пояснити все на пальцях».

Валюта

Понад 500 років тому один із мореплавців – Педру Кабралом відкрив колоритну Бразилію і на той момент вона була абсолютно нерозвиненою країною, де замість звичних товарно-грошових відносин тут актуальним способом оплати чогось був банальний обмін. І лише в далекий період колонізації тут почали з'являтися іспанські реали. Проте першою валютою країни визнані флорини, яким не довелося довго проіснувати. Історія розвитку валюти в Бразилії цікава тим, що тут постійно щось змінювалося і флорини, на які робили великий акцент, не прижилися і тоді стали використовуватися реали. Але не можна не сказати про те, що валюта зазнавала регулярних змін, іноді знецінювалася, а іноді просто характеризувалася своєю нестабільністю. Незважаючи на складні періоди у своєму розвитку, сьогодні бразильський реал відрізняється своєю стабільністю і входить до категорії порівняно дорогої валюти, приблизно дорівнює 0,4 долара США. Незважаючи на те, що тут актуальна досить демократична політика (що стосується фінансів), з обміном коштів тут можуть виникати деякі проблеми, хоч і здійснити обмін можна будь-де: у деяких місцях вигідніше, у деяких – менше. Купувати реали поза Бразилії вкрай небажано, краще робити це у спеціально відведених місцях. Також вивозити бразильські банкноти забороняється.

Транспорт

Один з найпопулярніших та найдоступніших способів пересування у бразильських містах – міжміські автобуси. Схеми всіх маршрутів із точним позначенням зупинок є на перших сторінках телефонних довідників у номері готелю. У Ріо-де-Жанейро та в Ресіфі є метро - напрочуд гарне, чисте та безпечне.
При поїздці на таксі плата за один кілометр становить від 1 до 2 реалів, за 15 км - 10 реалів.
Офіси найбільших компаній з оренди автомобілів (Helts, Avis, National та ін) знаходяться в аеропортах і великих містах. Для того, щоб взяти автомобіль напрокат, необхідно мати міжнародні права та кредитну картку. Проте слід враховувати, що ціни високі (близько 100$ на добу), водії не дисципліновані, місць для паркування практично немає, штрафи великі.

Часовий пояс

Бразилія займає велику територію, і її велика частина знаходиться в тому ж часовому поясі, якому належить Ріо-де-Жанейро – чарівна столиця країни. Загалом країна належить чотирьом часовим поясам: UTC-2, UTC-3, UTC-4 та UTC-5. У зимову пору року переважна більшість території відповідає UTC-3, а в літню - годину переводять. У багатьох містах країни час може відрізнятися і перш ніж вирушити в подорож, варто звернути увагу на певний час у конкретному населеному пункті.

Митні правила

Вирушаючи в подорож Бразилією варто знати про те, що в цю країну можна ввозити:
- не більше 2 літрів алкогольних напоїв;
- речі особистого користування в межах потреби для подорожі;
- максимум 20 пачок цигарок;
- один із будь-яких предметів в єдиному екземплярі: відеокамера, радіоприймач, діловий блокнот електронний або плеєр.
Інші речі не повинні перевищувати суму розміром у 500 $. На ввезення іноземної валюти тут немає жодних обмежень, хоча все, що перевищує 1000$, підлягає декларуванню. Вивезення національної валюти заборонено, також як не дозволяється ввозити (або вивозити) сюди вогнепальну зброю, наркотики, боєприпаси, радіоактивні матеріали, медикаменти та інше. У Бразилії можуть виникнути проблеми на митному контролі, якщо серед інших речей, які Ви перевозите, виявляться:
- дикі тварини;
- домашні тварини без відповідних дозволів;
- м'ясо та м'ясопродукти;
- свіжі овочі та плоди;
- молочні продукти та яйця;
- антикваріат;
- предмети мистецтва.

Свята, події, фестивалі

Із чим асоціюється Бразилія? Здається, навіть замислюватися не треба, щоб у свідомості миттєво утворилися картини яскравих карнавалів, де місцевий народ у яскравих костюмах, з декораціями, у супроводі гучної музики та гарного настрою просто веселяться. До речі, не можна не відзначити те, що саме тут знаходиться одна з найбільших площ Латинської Америки, яка становить 8,5 млн квадратних кілометрів. Ця країна просто нереально цікава, вона оригінальна і таких масштабних святкувань більше не побачити ніде. Тут кожен мандрівник знайде розваги на свій смак: починаючи від любителів небезпечного екстриму, закінчуючи тими, хто віддає перевагу відпочинку на пляжі. Головна особливість бразильців – їхній пекучий темперамент і невгамовна жага веселощів. Саме тому свята для них особливо важливі. До речі, це одна з небагатьох країн світу, де багато святкових днів, визнаних національними – всі відпочивають і веселяться.
Традиційно тут зустрічають Новий рік, Різдво (католицьке), Великдень та інші релігійні свята. А крім цього не можна не відзначити національні свята – День Незалежності, День Праці, День Загальної Співдружності, Тірадентес та багато інших. У лютому тут проводиться одне з найгучніших свят Бразилії, яке визнане найяскравішим, яскравим, масштабним, гучним та емоційним. Власне, йдеться про карнавал, який проводиться в самому серці Бразилії – Ріо-де-Жанейро.

Корисні телефони у Бразилії

Мандруючи Бразилією варто пам'ятати про те, що ця країна досить велика і корисні контакти, які можуть знадобитися в критичних ситуаціях, відрізнятимуться залежно від населеного пункту, в якому Ви знаходитесь. Якщо Ви їдете в Ріо-де-Жанейро, варто запам'ятати наступні контакти:
- пожежна служба – 193;
- федеральна поліція – 194;
- швидка допомога – 192;
- рятувальники на морі - 3399-7826 або 2287-2121;
- туристична поліція Ріо-де-Жанейро – 2332-2885 та 2332-2924.