Чехия: Про країну

Чехія – незалежна республіка, розташована на території Центральної Європи, що виникла в 1993 році в результаті розпаду соціалістичної Чехословаччини на дві незалежні держави: Чехію та Словаччину. Чеська республіка позбавлена ​​виходу до моря, на півночі вона межує з Польщею, на сході – зі Словаччиною, на півдні – з Австрією, на заході – з Німеччиною. Загальна площа країни становить 78 864 кв. км. Столиця – місто Прага. Держава знаходиться у географічному центрі Європи. Територію Чехії можна умовно поділити на два основні регіони – Богемія на заході та Моравія на сході. Західна частина території країни в основному складається з рівнин, пагорбів і плато, оточених низькими горами. У цьому регіоні знаходяться Рудні гори, Чеський ліс, Шумава. Східні регіони це переважно горбиста місцевість.

Чехія — країна, яка приваблює туристів не лише екскурсійними турами чарівною Прагою, а й своїми унікальними лікувальними курортами та санаторіями. Карлові Вари, Маріанські Лазні, Франтишкові Лазні, Теплиці, Подебради — міста, які славляться не лише своєю природною красою та архітектурними пам'ятниками, а й мінеральними джерелами та лікувальними грязями. А місто Яхімов є першим у світі радоновим курортом, основне багатство якого – бікарбонат-натрієво-термальні мінеральні води із природною радіоактивністю.

 

Рельєф. Рельєф країни неоднорідний: 4,5% поверхні держави зайнято рівнинами, інше – гори, пагорби, височини. Гори Чехії поступаються швейцарським за висотою, проте вони тут розташовуються набагато щільніше. 16 гірських масивів, 400 вершин на невелику країну – це, безумовно, вражає. Гірські гряди вишикувалися природним кільцем вздовж кордонів Чехії. На північному заході розташований гірський масив Крушне, на півночі – Крконоше, на сході – Орлицькі гори, на південному сході – Карпати, на півдні та заході – Шумавські гори.

Також відомо, що Чехія є однією з найбільш лісистих країн Європи. Тут ліси покривають понад 30% території. В основному переважають промислово-цінні хвойні породи, такі як ялина (61% деревостою) та сосна (22%).У горах збереглися великі масиви незайманих лісів, що робить особливо примітними гірські курорти цієї країни. Статус заповідних має 12% лісових територій. Країну перетинають дві великі річки – Ельба (370 км) та Влтава (430 км), також по території протікають Морава та Діє. У Південній Чехії є багато ставків.

 

Клімат. Територія Чехії розташована у сприятливих, м'яких умовах помірного клімату, що має риси як континентального, і морського типу. Літо помірно спекотне, середньодобова температура спекотного місяця (липня) – +19 – +21 °C. Зима м'яка та волога, часто без снігу, середньодобова температура найхолоднішого місяця (січня) від -2 до -4 °C. Чехія – це та країна, де поняття «не сезон» не існує: для здійснення екскурсійних поїздок містами Чехії або оздоровлення на лікувальних курортах країни підходить будь-яка пора року. Гірськолижний сезон триває з грудня до квітня.

 

Населення. Основу населення Чехії становлять етнічні чехи – близько 95%. Відповідно, вони є основними носіями чеської мови. Крім того, на території Чехії осіли словаки, німці та угорці, цигани та поляки. Етнічна культура окремих народностей досі традиційно зберігається і не асимілює з основною чеською.

Серед емігрантів найбільше громадян України – понад 100 тисяч. Громадян Словаччини – 70 тисяч, В'єтнаму – 50 тисяч, Росії – 23 тисячі, Польщі – 20 тисяч. Німці та угорці історично осіли на території Чехії через тривалі колоніальні війни. 1993 року в країні скоротилася діаспора словак, які з політичних міркувань відмовилися залишатися в Чехії. Словацька діаспора скоротилася на 2%.

Показник густини населення в Чехії близько 130 осіб на квадратний кілометр, що робить країну, як ми згадували вище, досить густонаселеною. Чехія сильно урбанізована: більшість населення концентрується у містах — близько 65%. У районах Праги, Брно, Оломоуца густота населення досягає 250 осіб на квадратний кілометр. При цьому місто-мільйонник у Чехії одне – це Прага.

Середня тривалість життя чехів: 72,9 років у чоловіків, 79,7 у жінок. Кожен п'ятий чоловік та кожна восьма жінка неодружені. Це пояснюється високим рівнем життя в країні, при якому 48% жінок мають можливість будувати кар'єру, залишатися економічно активними.

 

Релігія. Основною релігією є християнство. Після поділу християнської церкви на дві гілки: православну та католицьку, у Чехії встановилася панівна католицька релігія. Віруючих католиків у країні близько 27%. Другою за кількістю віруючих конфесією є протестантство (5% від населення). Третьою – православна віра. Кількість мусульман, які сповідують іслам – 0,2%.

Чехія — не найрелігійніша країна, незважаючи на сильні традиції католицизму. Пояснення тому у пригніченні релігійних течій під час комуністичного минулого. Майже 60% жителів країни на даний момент відносять себе до атеїстів, що робить Чехію найатеїстичнішою країною Західної Європи.

 

Мова. Близько 95% населення Чехії становлять корінні етнічні чехи. Говорять вони традиційною чеською мовою, досить суворо зберігають культуру мови та знання про своє історичне минуле. Вона відноситься до слов'янської групи і певною мірою схожий на російську, але найбільшу подібність можна знайти зі словацькою мовою. Також у мові закріпилося багато запозичень із німецької мови. Існує три найпоширеніші діалекти – це чеський, середньоморавський, східноморавський. Носії різних діалектів загалом розуміють одне одного. Сьогодні національна мова звучить у всіх куточках країни і є основною повсякденною. Старше покоління також добре знайоме з німецькою, а молодь вільно володіє англійською.

 

Валюта. Грошова одиниця Чехії – чеська крона (CZK). Розплачуватись у Чехії найвигідніше чеськими кронами, але практично у всіх туристичних місцях до оплати також приймаються євро. У банках та обмінних пунктах до обміну приймають як євро та американські долари, так і російські рублі. Чеські банкноти є гордістю чехів — вони схожі на картини.

Банки працюють з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 17:00, деякі обмінні пункти відкриті та по суботах з 9:00-12:00. При обміні валюти стягується комісійний збір у розмірі 1-15%, комісія обмінного пункту, як правило, не вказується, тому треба спочатку з'ясувати, яка сума буде видана на руки і лише після цього обмінювати.

 

Транспорт. Система громадського транспорту у Чехії розвинена дуже добре. У більшості великих міст, крім автобусного, є трамвайне сполучення, а в Празі є ще канатна дорога та метро (єдине в країні). Загальна кількість станцій празського метро – 61. Міський транспорт Праги охоплює навіть найвіддаленіші райони та працює цілодобово. У невеликих містах, наприклад Карлових Варах, міський транспорт представлений переважно автобусами. У великих містах країни діє єдина транспортна система, тому види квитків та його вартість однакові для будь-якого громадського транспорту.

Рух у Чехії є правостороннім. Для тих, хто планує пересуватися країною автомобілем, потрібно знати наступне: всі пасажири повинні бути пристебнуті ременями безпеки, а фари включаються в будь-який час доби і в будь-яку пору року. Правила руху та дорожні знаки у Чехії відповідають західноєвропейському стандарту. Дійсні міжнародні права водія.

 

Свята та розваги

1 січня – Новий Рік та День чеської держави

8 березня – Міжнародний жіночий день

між 20 березня і 23 квітня – Велика п'ятниця

між 23 березня та 26 квітня – Великодній понеділок

1 травня – День праці

8 травня – День перемоги

5 липня – День слов'янських святих Кирила та Мефодія

6 липня – День страти Яна Гуса

28 вересня – День чеської державності

28 жовтня – День виникнення незалежної Чехословацької республіки

17 листопада – День боротьби за свободу та демократію

24 грудня – Святвечір

25-26 грудня – Різдво

 

Цікаві факти

 • у Чехії налічується понад дві тисячі замків;
 • під час другої світової Прага була єдиним містом, яке не бомбили;
 • історична назва Чехії – Богемія;
 • найменше місто Чехії та всієї Центральної Європи – Рабштейн над Стржелою (всього одна вулиця і одна площа);
 • Чехія – батьківщина світового автомобільного бренду Шкода;
 • цукор-рафінад та контактні лінзи були винайдені в Чехії;
 • у садах Празького граду вперше в Європі були вирощені тюльпани, які згодом були імпортовані до Голландії;
 • ёчеський лікар Ян Янський перший розділив кров на чотири групи.

 

Кухня. Чеська кухня слов'янська і чимось нагадує інші слов'янські кухні. Хіба тільки страви чеської кухні жирніші, солоніші, калорійніші, але при цьому напрочуд смачні. Чеська кухня утворилася з місцевих кулінарних уподобань та численних запозичень. Вона відрізняється ситними стравами та соковитими солодкими десертами. Якщо ви замовляєте їжу в ресторанах та барах, будьте готові до того, що вам принесуть великі порції.

Упродовж багатьох століть на чеську кухню впливали сусідні країни. Так, наприклад, сусіди із заходу збагатили місцеву кухню всілякими ковбасками та різними видами капусти; наваристі супи, гуляші та любов до спецій прийшла від південних країн; східні сусіди вплинули на наявність каш, страв із м'ясних субпродуктів та здобного тіста.

Більшість національних страв ґрунтується на використанні м'яса та птиці. А головною чеською рибою є короп. Страви національної кухні: кнедлики, брамбораки, запечене свиняче коліно, вепро-кнедло-зело, свинячі реберця, свічкова на сметані, утопенец, оломоуцькі сирки, трдельник, карловарські вафлі.

Найдорожчі заклади в Чехії називаються "Restaurant" – у них м'ясні страви коштують від 200-300 CZK. Набагато дешевше можна пообідати в «Restaurace», де щось з м'яса обійдеться не дорожче 100 CZK. Ще дешевше – пивні (Pivnice – Hospoda), де можна випити надзвичайно смачного пива зі смаженими ковбасками за дуже доступними цінами.

 

Митні правила. Громадяни України можуть ввести з собою (для особистого споживання або як подарунок):

 1. 50 сигарет, або 25 сигарил (сигарети вагою до 3 г кожна), або 10 сигар, або 50 г тютюну, або пропорційний набір цих виробів;
 2. спиртні та алкогольні напої з міцністю більше 22% чи неденатований етил-алкоголь з міцністю більше 80% – до 1 літру; або спиртні та алкогольні напої, аперитиви з вина чи алкоголю, тафія з міцністю понад 22%, ігристі вина і лікеро-вина – до 1 літру чи пропорційний набір цих виробів; а також неігристі вина – до 2 літрів;
 3. 50 грам парфумів і 0,25 літра туалетної води;
 4. лікарські засоби для особистих потреб під час поїздки.
 5. Вартість предметів особистого користування не повинна перевищувати 430 євро на дорослого і 150 євро на дитину (вік до 15 років).

*Особам, які ввозять дані предмети, має виповнитися 17 років.

При в'їзді з території країн ЄС обмежень на суму валюти немає. Якщо подорож почалася із країни, що не входить в ЄС, а сума грошових коштів (у тому числі банкноти і монети, цінні папери, дорожні чеки, товари високої цінності, такі як дорогоцінні метали і каміння) перевищує 10 000 євро, потрібне їхнє декларування.

Ввезення продуктів, що містять м'ясо і молоко, на територію Чехії заборонений. Виняток – ретельно упаковане дієтичне і дитяче харчування масою до 2 кг.

Ввезення домашніх тварин допускається тільки в разі наявності ветеринарного паспорта, чіпу, свідоцтва європейського зразка та довідки про щеплення від сказу. Ввезення рослин та продуктів рослинного походження є можливим виключно після проведення ввізної біолого-медичної перевірки. Ввіз представників окремих видів флори та фауни, які перебувають під захистом, можливий тільки за умов чеського та європейського законодавства.

Дозволено ввезення медикаментів для особистого використання, але на деякі їх види доведеться зробити завірення рецепту у нотаріуса.

Вогнепальну, спортивну, мисливську або історичну зброю та боєприпаси до них на обмежений строк  можна ввезти із обов’язковим зворотним вивезенням, утримувати або носити на території Чеської Республіки, або ж провозити транзитом тільки при наявності дозволу на ввіз та збройового листу. Такий збройовий лист на підставі запиту може видати Посольство або консульство Чеської Республіки. Дозвіл на ввезення вибухових речовин може бути наданий тільки юридичній особі.

 

Корисні телефони в Чехії:

Посольство України у Чехії

Адреса: Шарля де Голля 29, 160 00 Прага 6

Телефон: + 420 227-020-200. Консультації з консульських питань по тел.: +420 227-020-212 з 08:00 до 12:00. Гаряча лінія + 420 602-224-938 (прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України)

Факс: + 420 233-344-366

Ел. пошта: emb_cz@mfa.gov.ua

Веб-сайт:   http://czechia.mfa.gov.ua        

Години роботи: пн - чт: 08:00 – 17:00, пт: 08:00 - 15:45

Обідня перерва: 12:00 - 12:45

Вихідні дні: субота, неділя