Франция: Про країну

Франція, офіційно Французька Республіка – країна, що знаходиться в північно-західній Європі. Столицею Франції є Париж. Територія країни омивається Біскайською затокою (Північний Атлантичний океан) на заході, Ла-Маншем на північному заході, Північним морем на півночі, Середземним морем на півдні. Франція межує з Бельгією та Люксембургом на північному сході, Німеччиною, Швейцарією та Італією на сході, Монако, Іспанією та Андоррою на півдні. Крім того, Франція має спільні морські кордони з Великобританією.

Рельєф

Французький ландшафт, здебільшого, складається з відносно низинних рівнин, плато і старих гірських брил або масивів. Понад 25% її території вкриті лісами, ще 50% — сільська місцевість або сільськогосподарські угіддя. Найнижча точка країни – дельта Рони. Найвища гора Монблан (4810 м), найбільша вершина Альп. Півдні, вздовж кордону з Іспанією, простяглися Піренеї. На південному сході розташовані Альпи та гори Юра. Територією країни протікає кілька великих річок, які у Атлантичний океан чи Середземне море. Найбільша річка Франції – Луара, яка у минулому була важливою торговельною артерією. Інші великі річки: Рона, Сена, Гаррона. Рона є повноводною річкою Франції. Вона впадає в Середземне море і утворює велику болотисту дельту, в якій розташований заповідник Камарг.

Клімат

Клімат Франції можна обговорювати відповідно до трьох основних кліматичних зон — океанічного, континентального та середземноморського, з деякими варіаціями в басейні Аквітанії та в горах. Більша частина Франції розташована в південній частині помірного поясу, хоча субтропічний пояс охоплює її південну окраїну. Середньорічні температури знижуються на півночі: Ніцца на Лазурному березі становить 15 °C, а Лілль на північному кордоні — 10 °C. Річна кількість опадів становить понад 1270 мм на більших висотах у західній та північно-західній Франції, у західних Піренеях, у Центральному масиві, а також в Альпах та Юрі.

Населення

Франція є однією з найстаріших націй Землі та найбільш етнічно різноманітною країною в Європі. За чисельністю населення Франція одна із найбільших країн Європи. Населення Франції налічує близько 65 млн чоловік. Більше 90% населення відносять себе до етнічних французів. Хоча величезна кількість із них - вихідці з французьких африканських колоній. Великі діаспори: ельзасці та лотарингці, євреї, бретонці, корсиканці, баски, фламандці, каталонці та вірмени.

Релігія

У Франції немає офіційної релігії, Франція — світська республіка. 43% населення сповідує католицтво, 2% – протестантизм. Приблизно від 3% до 4% населення Франції є мусульманами. У всіх французьких містах і більшості сіл є церкви. Більшість свят у Франції має католицьке походження, 90% приватних шкіл — католицькі, а численні католицькі храми є культурними, історичними та архітектурними пам'ятками країни.

Мова

Офіційною мовою є французька. Також у регіонах поширені такі діалекти як баскський, бретонський, фламандський, ельзаський (німецький), каталанський, корсиканський (італійський), окситанський.

Валюта

Валюта Франції — євро, і більшість закладів розваг, готелів і магазинів у Франції приймають кредитні картки, хоча не завжди можуть приймати картки без мікрочіпа. У Франції можна розплачуватися дебетовими або кредитними картками Visa і Mastercard. Банки працюють з 10:00 до 17:00, обмінні пункти – з 9:00 до 18:00. У туристичних центрах є обмінні пункти, що працюють до півночі, в інших місцях цілодобових обмінників дуже мало. Найвигідніший курс обміну – у Bank de France та обмінних пунктах з табличкою «No commission».

Транспорт

Найбільший аеропорт Франції – аеропорт Шарля Де Голля в Парижі. Інші великі міжнародні аеропорти розташовані в Бордо, Ліллі, Ліоні, Марселі, Нанті, Ніцці та Тулузі. Франція має чудове транспортне сполучення з Німеччиною, Великою Британією, Швейцарією та Бельгією (в т.ч. швидкісні поїзди). Пересуватися по регіонах Франції дуже зручно завдяки широкій мережі залізничного сполучення. Місцеві та нічні поїзди, в тому числі TGV ( «Trains Grande Vitesse?» – високошвидкісні поїзди, що досягають 320 км / год) пов’язують столицю з усіма великими містами країни, а також з усіма сусідніми країнами, крім Андорри. Покататися в метро у Франції ви зможете в Ліоні, Марселі, Ліллі, Тулузі, Ренні і звичайно ж в Парижі. Крім того, в Парижі діє ще мережа RER (Reseau Експрес регіональний), пов’язана одночасно з системою метро і мережею приміських поїздів. На такому поїзді RER, наприклад, Ви зможете дістатися до аеропорту Руассі-Шарль-де-Голль або до Діснейленду. Любителі автомобільних подорожей будуть раді висококласним французьким автобанах і сітці доріг, що дозволяє об’їздити всю країну від великих міст до маловідомих сіл.

Свята та фестивалі

Франція справляє 11 національних свят Jours feries (вихідні дні) на рік. У травні тисячі людей з'їжджаються на Лазурний берег, де відкривається престижний міжнародний кінофестиваль Канни. Червень і липень, мабуть, є насиченими на культурні події місяцями у Франції. На початку червня в Шалоні (Шампань) проводиться фестиваль артистичних видів мистецтва та вуличних театрів Ф'юріс, з початку червня по початок серпня в Ліоні відбувається свято перформансу Ле-Ньют-де-Фурв'є, а в Парижі – джаз-фестиваль Джанго-Рейнхарт. Ви правильно зробите, якщо заздалегідь зателефонуйте до музеїв, ресторанів та готелів і переконайтеся, що вони будуть відкриті.

Державні свята у Франції:

1 січня - Новий рік

1 травня - День праці

8 травня – День Перемоги

14 липня - День взяття Бастилії

15 серпня - Успіння Пресвятої Діви Марії

1 листопада - День Усіх Святих

11 листопада – День перемир'я

25 грудня - Різдво

26 грудня - 2-й день Різдва.

Кухня

Франція славиться своєю кухнею, яка є справжнім витвором мистецтва. Але не у всіх закладах можна скуштувати її найвишуканіші страви. Зазвичай, набір національної кухні обмежений. Також французька кухня має регіональний характер. При пошуку ресторану чи кафе потрібно остерігатися найпопулярніших туристичних місць та пасток. У цьому питанні слід орієнтуватися на популярність закладу місцевих жителів. Жодна країна у світі не може похвалитися такою кількістю іменитих кухарів (Поль Боклюз, Ален Дюкас та ін.). А метод оцінки ресторану, згідно з гідом Мішленом, перетворився на всесвітню гонку смаку. Французьку кухню слід розглядати, символічно розділивши її на традиційну та сучасну, так звану високу кухню.

Митні правила

Дозволено безмитне ввезення сигарет – 200 шт., міцних напоїв – 1 л., вина – 2 л., духів – 50 гр, кави – 500 гр, продуктів харчування: риби – 2 кг., ікри – 250 гр., продуктів тваринного походження – 1 кг., нових речей або продуктів харчування для особистого споживання – на суму не більше 300 євро (150 євро для дітей у віці до 15 років). Заборонено ввезення золота у злитках, у вигляді пластин і монет – без дозволу банку країни, нелегально виготовлених друкованих матеріалів. При вивезенні обов’язковому митному контролю підлягають: зброя, предмети старовини і мистецтва, вироби із золота і дорогоцінних металів.

Увага! В країні дозволяється до ввозу сума готівкою із розрахунку 10 тис. євро на родину, як осередок суспільства, а не на одну особу. Сума не змінюється незалежно від кількості членів родини.

Корисні телефони в Парижі та у Франції:

Адреса та номери телефонів закордонної дипломатичної установи відповідальності

Посольство України у Французькій Республіці

Адреса: 21 Avenue de Saxe, 75007 Paris

Номер телефону + 33 1 56 58 13 70

Номер гарячої лінії + 33 1 43 06 07 37

Електронна адреса emb_fr@mfa.gov.ua