Израиль: Про країну

Ізраїль, країна на Близькому Сході, розташована на східному побережжі Середземного моря. Межує на півночі Ліваном, на північному сході з Сирією, на сході та південному сході з Йорданією, на південному заході з Єгиптом, а на заході країну омиває Середземне море. Резиденцією уряду країни та її столицею виступає Єрусалим, хоча цей статус не отримав визнання у багатьх країнах.
Ізраїль займає не велику територію з відносно різноманітним рельєфом, що складається з протяжної прибережної рівнини, високогір'я на півночі та центральному регіоні та пустелі Негев на півдні. 
Протяжність країни з півночі на південь уздовж її східного кордону - північна кінцева точка Великої рифтової долини. Ізраїль має тривалу та багату історію, яка сягає добіблійних часів. Ця територія була частиною Римської імперії, а згодом і Візантійської імперії, перш ніж потрапити під контроль молодого ісламського халіфату в VII столітті нашої ери. 
Часто ці території були об’єктом суперечок під час хрестових походів, цей регіон, раніше знайомий всім під назвою Палестина, перебував у залежності від багатьох ісламських династій, аж до розпаду Османської імперії наприкінці Першої світової війни, після цього був переданий під британське правління від Ліги Націй. 
Ще до передачі територій під владу Британії невелика кількість єврейської діаспори виявило бажання повернутися на свої історичні землі. Міграцію значно посилили часті переслідування по всьому світу та подальшим Голокостом, зпричиненим нацистською Німеччиною.
Після величезного припливу єврейських іммігрантів у регіон, це викликало напруженість у відносинах з корінними палестинськими арабами, і насильство спалахнуло між двома групами, що призвело до плану Організації Об’єднаних Націй щодо поділу Палестини на єврейський та арабський сектори та наступної декларації Ізраїлю про державність 14 травня 1948.
Невідємною галуззю економіки країни є туризм, котрий значно зріс і став важливим джерелом надходження валюти, хоча на його зростання часом впливали регіональні чвари. Туристів приваблюють численні релігійні, археологічні та історичні об’єкти Ізраїлю, такі як Стіна Плачу, біблійні міста, такі як Назарет і Вифлеєм на Західному березі, а також географічне розмаїття країни, чудова погода для дозвілля та зв’язки з єврейською та палестинською арабською діаспорами. 
Є численні курорти на високогір'ї, пустелі та вздовж узбережжя, причому більшість туристів приїжджає з Європи, а кількість туристів з Північної Америки постійно зростає.

Мова

Державною мовою Ізраїлю є іврит. Розмовляючи в давні часи в Палестині, іврит був витіснений західним діалектом арамейської мови, починаючи приблизно з III століття до нашої ери; проте мова продовжувала використовуватися як літургійна та літературна мова. Вона була відроджена як розмовна мова в XIX і XX століттях і є офіційною мовою Ізраїлю.
Населення Ізраїлю мовно та культурно різноманітне. Майже все населення розмовляє івритом і визнає його як рідну мову. Арабська мова вживається переважно арабською меншиною Ізраїлю, яка становить приблизно одну п'яту населення. За ізраїльським законодавством арабська мова має особливий статус. 
Російською мовою розмовляє близько 20% населення Ізраїлю, в основному численні іммігранти з колишнього Радянського Союзу.

Англійська мова є відомою іноземною мовою значної частини населення Ізраїлю, оскільки англійська широко використовується в офіційних логотипах та дорожніх знаках поряд з івритом та арабською. 
Крім того, у XIX-му виданні Ethnologue перелічено 36 мов і діалектів, якими розмовляють в Ізраїлі. 

Валюта

Грошова одиниця Ізраїлю - шекель. Шекель ділиться на 100 агор. Нинішня грошова система Ізраїлю, заснована на новому ізраїльському шекелі, була створена в 1985 році. Банк Ізраїлю має виключні повноваження на випуск банкнот і монет в країні. 

Транспорте сполучення

Автобуси є найпоширенішим видом громадського транспорту в Ізраїлі як для ізраїльтян, так і для іноземців. Зазвичай вони часті й сучасні, але часто повільні. З кінця 1990-х років потяги перетворилися з нішевого елемента громадського транспорту на популярну мережу, що охоплює більшість великих міст: кількість пасажирів зросла більш ніж у десять разів з 1996 по 2016 рік і продовжує зростати.  Однак, оскільки багато залізничних станцій розташовані незручно на середині шосе за містом, часто доводиться додавати до своїх поїздок місцевий автобус. Rav-Kav, смарт-карта громадського транспорту, пов’язує всю систему разом. Автобуси і поїзди можуть бути оплачені Рав-Кавом. Дуже зручно мандрівнику до Ізраїлю отримати Рав-Кав, в ідеалі, коли вони прибуваєш в аеропорт Бен-Гуріон або аеропорт Рамон. 
Також є можливість використовувати підтримуваний мобільний додаток для продажу квитків, щоб оплатити подорожі без картки Rav-Kav. Ви не можете використовувати готівку для оплати поїздок безпосередньо водіям.

Кухня Ізраїлю

Про те, чи існує «справжня ізраїльська кухня», кулінарні критики та науковці люблять сперечатися. Поки такі суперечки вируюють у вежі зі слонової кістки, ізраїльтяни продовжують розвивати та насолоджуватися смачною кухнею, яка відображає саме ізраїльське суспільство. Ізраїльська кухня є прикладом справжнього плавильного котла, яким є Ізраїль. Виходячи з понад 80 країн, євреї повернулися на свою стародавню землю, принісши з собою продукти та рецепти, які вони розробили під час своїх мандрівок. Ці традиції поєдналися з іншими єврейськими рецептами, єврейськими дієтичними законами та місцевими інгредієнтами Землі Ізраїлю, щоб створити динамічну кухню. Усі кухні є результатом взаємодії багатьох сил – історичних, соціологічних, сільськогосподарських – і ізраїльська кухня нічим не відрізняється. Тому багато продуктів, які зазвичай вважаються «ізраїльськими», походять із ширшої кухні Близького Сходу, включаючи популярний фалафель (смажені у фритюрі кульки нуту в лаваші) та знаменитий «ізраїльський салат» з огірків і помідорів на дрібні шматочки. 
Крім того, єврейські традиції Східної Європи відіграють невід’ємну роль в ізраїльській кухні з такими інгредієнтами, як сметана та такими стравами, як борщ (холодний суп з буряка).
Не дивно, що географія має великий вплив на ізраїльську кухню, і тому продукти, звичні для цього регіону – оливки та оливкова олія, пшениця, нут, йогурт – відіграють важливу роль в ізраїльській кухні. Єврейські дієтичні закони також мають сильний вплив, включаючи розділення молока та м’яса та відразу до таких продуктів, як свинина та молюски. 
Крім того, єврейські свята та фестивалі допомогли сформувати кухню, в результаті чого з’явилася ізраїльська традиція суфганіот (soof-gah-nee-oht; желейні пончики) на Хануку та оригінальний ізраїльський харосет (chah-roh-seht; традиційна пасхальна їжа). Ізраїльські харчові звичаї також відповідають ширшому середземноморському регіону, причому обід, а не вечеря, є основною їжею дня. Єврейські звичаї також мають вплив, тому шабат (шабат) вечеря, і в меншій мірі суботній обід, є основними святковими стравами в ізраїльських домівках.
Фалафель залишається улюбленим фаст-фудом в Ізраїлі, а хумус (ху-му; паста з нуту) є основним продуктом майже в кожному ізраїльському домі. Яйця також є важливим джерелом білка в ізраїльському суспільстві. Свіжі фрукти та овочі, яких багато і смачно в Ізраїлі, готують і подають творчо. В Ізраїлі овочі навіть їдять на сніданок. Крім того, постійно створюються нові рецепти, такі як «Торт Ерец Ісраель», рецепт, створений ізраїльським олахом (ох-лах; іммігрантом) із інгредієнтів, рідних для країни Ізраїль. 
Незважаючи на незначні суперечки, які оточують ізраїльську їжу, найбільше сходяться на одному: вона смачна і креативна. Beteavon (beh-tay-ah-vohn; іврит для гарного апетиту)!

Телефонний зв'язок

Міжнародний код набору для Ізраїлю — 972. Щоб зателефонувати до Ізраїлю з-за кордону, спочатку наберіть код доступу до міжнародного набору, який відповідає вашій країні (наприклад, 00), потім наберіть 972, а потім код міста та місцевий номер. 
Під час набору номера в Ізраїлі перед кодом місцевої зони має бути нуль, «0». Наприклад, номер, набраний як 03.1234567 в Ізраїлі, слід набирати як 972.3.1234567 з-за меж Ізраїлю.
Місцеві дзвінки Ізраїлю – коди регіону. Для дзвінків між географічними областями існує 5 префіксів локальних кодів.

02 Єрусалимська область
03 Тель-Авів і Центральний регіон
04 Хайфа та Північний регіон
08 Беер-Шева та Південний регіон
09 Шаронська область

Свята

Пурім
Песах
День Незалежності Ізраіля
Песах шені в Ізраїлі
День Єрусалима
Рош Ха-Шана (Новий рік)
Йом Кіпур
Суккот
Холь ха-Моед Суккот в Ізраїлі 
Ханука

Посольства / консульства

Посольство України в Державі Ізраїль
6259440, м.Тель-Авів, вул. Ірміягу, 50
Тел. +972-3-627-33-00 +972-3-627-33-03 (дод. 0)
Електронна пошта:
emb_il@mfa.gov.ua