Венгрия: Про країну

Угорщина знаходиться у Центральній Європі. На півночі вона межує зі Словаччиною, на сході – з Румунією та Україною, на півдні – з Сербією, Хорватією, а на заході – зі Словенією та Австрією. Загальна площа цієї країни становить 93 030 квадратних кілометрів, а загальна довжина державного кордону – 2 242 км. До складу республіки входить 19 областей, а 5 великих міст є адміністративними центрами. До них входить і Будапешт. Саме в цій країні знаходиться найбільше озеро в Центральній частині Європи – озеро Балатон, яке вважається справжнім прісноводним морем.  Всім відома гора Токай також розташована в Угорщині. Прославилася вона своїми печерами, унікальними виноградниками, винними погребами та вишуканими винам. Саме в Угорщині знаходиться понад 500 джерел, які мають унікальні цілющі властивості. Фортеці, замки, палаци, бастіони, старовинні церкви та монастирі вражають кожного туриста своєю пишністю та неперевершеною красою. Безліч туристів до Угорщини приваблюють безліч форм народного мистецтва, а також традиційні паради верхової їзди.

Рельєф. Значна частина території Угорщини знаходиться на Середньодунайській рівнині. Це означає, що більшість території Угорщини має рівнинний рельєф. На півночі Угорщини знаходиться гірський масив Матра. Саме там туристи можуть побачити найвищу угорську гору – Кекеш, висота якої дорівнює 1014 метрів. Найбільші річки країни – Дунай (довжина річки Угорщиною – 417 км), Тиса (довжина річки Угорщини – 596 км). Найбільші озера – Балатон (площа 596 кв.км), Ферте (площа угорської частини 75 кв.км), Веленце (площа 26 кв.км). Балатон, крім того, що найбільше озеро на території Угорської Республіки, також вважається найтеплішим у країні.

Клімат. Клімат в Угорщині визначається впливом західних вітрів та становищем країни всередині гірської дуги Карпат. У зимовий час гори перешкоджають рухам холодних повітряних мас із півночі та північного сходу, тому тут тепліше, ніж у східних сусідів. Зима в країні порівняно м'яка, літо тривале та спекотне. Клімат в Угорщині вважається помірно-континентальним з холодною, сніжною зимою і з теплим літом. На півдні Угорщини біля міста Печ клімат середземноморський. Сезонні перепади температур є дуже значними. Середня річна температура - +9,7 °C. Середня температура влітку – від +27С до +35C, а взимку – від 0 до -15C. Щорічно в Угорщині випадає близько 600 мм опадів.

Населення. Загальна чисельність населення приблизно 9615000 осіб. Щільність проживання середня, близько 110 мешканців на 1 кв. км. Міське населення становить приблизно 62% від загальної кількості. Основний етнічний склад – угорці, їх приблизно 98,5%. До речі, самі угорці називають себе мадярами. Крім цього, мешкають тут євреї, німці, цигани.

Релігія. Головна релігія в Угорщині – християнство. Близько 68% населення Угорщини – це католики, 21% – кальвіністи (гілка протестантизму), 6% – лютерани (гілка протестантизму).

Мова. В Угорщині офіційною мовою є угорська, яка належить до фінно-угорської сім'ї мов, разом із мансійським і хантійським мовами становить угорську групу. Значна частина населення вільно розмовляє англійською, а люди похилого віку можуть говорити німецькою.

Валюта. Форинт – офіційна валюта Угорщини. Міжнародне позначення форинту: HUF. Один форинт прирівнюється до 100 філер, але зараз філер вже не використовується. В Угорщині користуються банкнотами наступних номіналів: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 та 20 000 форинтів. Крім того, в обігу знаходяться монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 форинтів. Найчастіше готелі, магазини та ресторани в Угорщині приймають до оплати картки Visa, MasterCard та American Express.

В Угорщині банки працюють з 08:00 до 16:00 з понеділка по п'ятницю, у вихідні, як правило, вони не працюють. Але в центрі міста деякі обмінні пункти працюють і в суботу та неділю. До того ж поміняти гроші гості міста можуть цілодобово в готелях або автоматах обміни валют. Курс обміну валют у містах Угорщини приблизно той самий, але сильно завищений він на вокзалах та в аеропортах. Після здійснення обміну валют до виїзду з території Угорщини слід зберігати довідку про валютну операцію. Обмін грошей із «рук» в Угорщині не рекомендується.

Транспорт. Особливо добре розвинене в Угорщині залізничне сполучення. Наприклад, зі столиці поїздом можна дістатися практично в кожне з усіх міст країни. Таксі в Угорщині мають жовтий номерний знак та відповідну табличку з написом "taxi". Тарифи на проїзд у таксі можна прочитати на табло або на дверному склі. Водій таксі зобов'язаний надати рахунок на прохання пасажира. У великих містах посадка таксі коштує приблизно 100-200 форинтів, 1 км шляху – 140-280 форинтів, а хвилина очікування – 30-50 форинтів. Містом їздять також і нічні автобуси, які позначаються буквою «Е». Автобуси з червоними номерними знаками є експресами і не скрізь зупиняються, тому перед виходом на потрібній зупинці необхідно натиснути спеціальну кнопку над дверима. Квитки на громадський транспорт можна придбати в касах метро, ​​у квиткових автоматах оранжевого кольору, які розташовані поряд із зупинками, а також у газетних кіосках. Регулярні рейси з Києва до Будапешту здійснює авіакомпанія «Візз Ейр», аеропорт «Жуляни». Тривалість перельоту невелика - трохи менше двох годин. Між Києвом і Будапештом також курсують безпересадкові поїзди зі зупинкою в Хайдусобосло (близько 24 години в дорозі). З Києва, Львова, Одеси та Дніпропетровська до Будапешта ходять автобуси. Із закарпатських міст Ужгород, Мукачеве, Хуст та низки інших щодня відправляється до 10 автобусів та маршрутних таксі.

Свята. 

Новий рік тут святкують, як і всі,  в ніч з 31 грудня на 1 січня. Зустрічати Новий рік угорці зазвичай починають напередодні ввечері. За католицьким календарем 31 грудня – день святого Сильвестра, тому й саме новорічне свято часто називають просто Сільвестром.

14 лютого – всіма улюблений День Святого Валентина.

15 березня: День угорської революції 1848 року. Цього дня у м. Пешт (нині частина Будапешта) розпочалася «Угорська весна» - буржуазна революція, безкровний національно-визвольний рух угорців за незалежність від влади австрійської династії Габсбургів, який пізніше переріс у війну проти Австрії та її союзників.

Великдень (за католицьким календарем). Великдень – найважливіше релігійне свято Угорщини. Напередодні у суботу віруючі розфарбовують великодні яйця у всі кольори веселки. Пізно ввечері сплячим дітям прямо в ліжка кладуть маленькі подарунки, щоб вони зранку їх виявили. Традиційний святковий сніданок складається з великодніх яєць, копченої або вареної шинки, хрону, пирога-плетінки та гарячого шоколаду.

Свято весни, яке відзначається 1 травня, супроводжується застіллями, ярмарками та народними гуляннями.

23 жовтня – день, коли проголосили Угорську республіку. З того часу цей день – державне свято угорців.

Щороку в Угорщині стартують десятки різнопланових фестивалів. Від музичних open-air (найзнаменитіший з них – «Острів» (Sziget Fesztival) за участю світових та європейських зірок музики) до щомісячних винних та гастрономічних фестивалів.

Кухня. Угорська кухня така сама особлива, як і культура угорців. Головні інгредієнти угорських страв – овочі, м'ясо, риба, сметана, цибуля та мелений червоний перець. У 1870-х роках в Угорщині активно почали розвивати свинарство, і тепер м'ясо свиней є традиційним для угорської кухні. Туристам радимо в Угорщині обов'язково скуштувати рибний суп «халасле», курку з перцем, паприкаш з картоплі, форель з мигдалем, смажену свинину з кислою капустою, лечо, солоні та солодкі кнедлики, квасоляний суп та багато іншого. Угорщина славиться своїми винами (наприклад, "Токайське вино"), однак у цій країні виробляють і непогане пиво. До речі, останніми роками угорці чомусь стали пити більше пива, а не вина. Туристам в Угорщині рекомендуємо спробувати (у невеликих, звичайно, кількостях) палинку – фруктову горілку. Найчастіше вона має смак сливи, абрикосу та вишні.

Митні правила. В Угорщині віз та вивіз місцевої та іноземної валюти не обмежений. Українці можуть завезти до Угорщини: 200 цигарок; 100 тонких сигар; 50 сигар; 250 гр. тютюну; 1 літр міцних алкогольних напоїв; 1 літр лікеру; 4 л столового вина. Ліки можна ввозити лише для особистого користування. Можна завезти особисті речі некомерційного характеру на суму до 430 євро. Домашні тварини, які ввозять до Угорщини, мають сертифікат ветеринара. Українцям не можна ввозити до Угорщини м'ясо та молоко. Крім того, до Угорщини забороняється ввозити слонову кістку, черепашині панцирі, корали тощо. Для вивезення з Угорщини предметів історії чи мистецтва необхідно отримати спеціальний дозвіл.

 

Корисні телефони

Посольство України в Угорщині

Адреса: 1125, Будапешт, вул. Іштенхеді, 84/В (ХІІ район)

Телефон: (061) 422-41-20

Факс: (061) 220-98-73

Е-mail: uakovetseg@t-online.hu